מגדלי האגסים חוששים: "הענף גווע"

31 יול 2023 המחברת/ת:
אמיתי יעקובוביץ אמיתי יעקובוביץ אלבום פרטי

מגדלים טוענים כי מאז שהוחלט לגרוע 60 מיני פירות וירקות מאחריות מועצת הצמחים - ביניהם זני אגסים - יש חשש לקיומו של הענף. אותם חקלאים אמנם כבר לא משלמים היטלים למועצה וחוסכים אלפי שקלים בחודש, אבל גם לא מקבלים שירותים של מחקר והדרכה. אמיתי יעקובוביץ', רכז המטע של קיבוץ אפיק: "לשמור על הגידול ללא מחקר או פיתוח קשה מאוד. בסופו של יום, המגדלים הגדולים יישארו והקטנים יעזבו"

רוב מגדלי האגסים בישראל מבקשים מהמדינה: החזירו אותנו למועצת הצמחים כדי שהענף לא יגווע. חלק מאותם מגדלים טוענים כי מאז ששר החקלאות לשעבר, אורי אריאל, החליט לגרוע 60 מיני פירות וירקות מאחריות מועצת הצמחים - ביניהם זני אגסים - יש חשש כי חלק גדול מהמגדלים יעבור לגדל פירות אחרים בשנים הקרובות.

אותם חקלאים אמנם כבר לא משלמים היטלים למועצה וחוסכים אלפי שקלים בחודש, אבל גם לא מקבלים שירותים של מחקר והדרכה ולפרי כמו אגס - שסובל לא פעם מבעיות ומחלות רציניות - מדובר בהפסד כספי בטווח הארוך.

הבעיות, האתגרים והסיפורים מאחורי המגדלים והחקלאים בישראל יעמדו כמובן בכנסים שייערכו בתערוכת "אגרומשוב" - תערוכת החקלאות המרכזית של ישראל, שתיערך בין ה-5-6.9 במתחם אקספו בתל אביב בהשתתפות מאות מציגים ואלפי חקלאים ויזמים בתחום החקלאות.

אמיתי יעקובוביץ', רכז המטע של קיבוץ אפיק, המחזיק ב-600 דונם של גידולי אגסים, מספר כי "כל המגדלים צריכים לעשות חשיבה משותפת והרצון של רובם היא לחזור למועצת הצמחים. המחקר יעזור, הידע, התמיכה הממשלתית. כיום כל אחד עושה במטע מה שהוא חושב לנכון, ולפעמים גם מבצעים טעויות. אין שטחים ענקיים לזה, ולשמור על הגידול ללא מחקר או פיתוח קשה מאוד. המחלות והמזיקים שפוגעים באגס גדולים והמחיר נשאר לאורך שנים זהה".

יעקובוביץ' טוען כי במצב הנוכחי "הגדולים יישארו והקטנים יעזבו את הענף בקרוב. יכול להיות שבתי האריזה לא ירצו את זה, או חקלאים פרטיים מסוימים, אבל זה צריך להיות הרצון של כולם להתאחד ולחזק את ענף האגסים בישראל".

יעקובוביץ' אף מבקש: "בואו לא נגמור את הענף. במיוחד במזג אוויר משתנה ושיש כל כך הרבה צרות מסביב, אני רואה את הענף הזה דועך לי מול העיניים. מעבר לעלויות הגדולות של העבודה, צריך להשקיע יותר כסף בשביל פרי גדול. הדברים האלה שוחקים את הענף".

ארגון מגדלי הפירות ציין לאחרונה כי יבול האגס עומד על כ-32 אלף טון בשנה. מקום הגידול העיקרי של האגסים הוא בגליל ובגולן, שאר המטעים באזור ירושלים. מחיר ק"ג אגסים לצרכן, עומד על בין 9-15 ש"ח. סה"כ יגלגל ענף האגסים בשנה הקרובה כ-250 מיליון ש"ח.

תערוכת החקלאות אגרומשוב 2023 תתקיים במתחם אקספו בתל אביב ב-5-6.9.2022. במסגרת התערוכה, יוצגו מגוון טכנולוגיות מתקדמות וחדשניות לעולם החקלאות ולחקלאי ויתקיימו כנסים מקצועיים. תערוכת אגרומשוב תתקיים זו השנה ה-32, מדובר בתערוכה המרכזית בישראל לחקלאות, עם מאות מציגים ואלפי חקלאים ויזמים בתחום החקלאות. התערוכה שמתקיימת בחללים ממוזגים כאשר מציגים ויזמים גם מעבר לים ישתתפו באירוע.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגסים אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גפנים גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים הועידה ה 16 החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המועצה לייצור ושיווק דבש המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדות קבלה ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות אורגנית חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יסודות יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה נטפים ניקוז סמדר אוטולנגי עגבניות עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עוף הגליל עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פיצויים פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קווי קורונה קורסים קיבוצים קיווי קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.